Anbefaler kjøp av «fryktindeksen»

Finansdirektør Lars Semb Maalen-Johansens ideelle portefølje inkluderer Nekkar, Archer, ABG Sundal Collier og Aker – pluss terminkontrakter på «fryktindeksen» Vix.

– For 71 prosent av selskapene som har rapportert for fjerde kvartal har aksjekursen i de neste to dagene gått likt med hvordan de leverte i forhold til analytikernes forventninger, opplyser finansdirektør Lars Semb Maalen-Johansen i Global Assets & Trading (GAT).

– Dessuten beveger kun halvparten av selskapenes aksjekurs seg i samme retning som den årlige omsetningsveksten.

Ifølge Maalen-Johansen viser dette at de kortsiktige aksjebevegelsene ikke har noen korrelasjon med selskapets faktiske utvikling å gjøre, men med hva markedet ventet.

– Det psykologiske styrer i det korte bildet, konstaterer han.

Klikk her om du vil lese den fulle artikkelen på Finansavisen.